Leczenie kanałowe najczęściej kojarzy się z długotrwałym, nieprzyjemnym i drogim zabiegiem. Czy jednak tak właśnie musi być? Niekoniecznie.

Jak podają statystyki, ponad 14 milionów zębów rocznie jest leczonych kanałowo. Wybierając leczenie kanałowe, decydujesz się na ratowanie własnych zębów przed ich stałym usunięciem. To dobra decyzja!

Czym tak naprawdę jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zęba, zwane również endodontycznym, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest przede wszystkim infekcja miazgi, spowodowana np. zaawansowaną próchnicą lub urazem mechanicznym zęba.

Kiedy najczęściej wykonuje się leczenie kanałowe zęba?

Wskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego może być wiele. Pierwszym z nich jest miazga zębowa znajdująca się w stanie nieodwracalnego, zaawansowanego zapalenia. Dzieje się tak zazwyczaj na skutek jej zainfekowania przez bakterie wywołujące próchnicę, w sytuacjach, gdy ubytek próchnicowy nie został odpowiednio wcześnie zaopatrzony. Leczenie kanałowe przeprowadza się także u pacjentów z martwicą miazgi. Dochodzi do niej najczęściej z powodu urazu mechanicznego zęba, a także jako alternatywę wobec ekstrakcji w przypadkach zgorzeli miazgi lub zapaleń tkanek okołowierzchołkowych.

Dlaczego warto wybrać tą metodę leczenia?

Jeszcze do niedawna leczenie kanałowe zęba wymagało 2-3 wizyt u dentysty. Współczesna stomatologia oferuje przeprowadzenie całego procesu podczas jednego pobytu w gabinecie. To znacząco ogranicza koszty i nasz czas.

A na czym polega:

zaczynamy od diagnostyki – to lekarz decyduje o przeprowadzeniu zabiegu na podstawie wywiadu z pacjentem, który może być poparty zdjęciami RTG. Zaleta naszych gabinetów jest możliwość wykonania takich zdjęć na miejscu, podczas jednej wizyty.
– potem przechodzimy do znieczulenia – jest ono konieczne, gdy miazga zębowa jest już w stanie zapalnym, ale nie obumarła.
– przeprowadzamy opracowanie ubytku – jeśli infekcja miazgi jest efektem próchnicy, dentysta usuwa chore tkanki zęba, otrzymując tym samym dostęp do komory,
– wprowadzamy dewitalizację, czyli tak zwane zatrucie zęba – w przypadku, gdy miazga jeszcze nie obumarła, konieczne jest zatrucie tkanki, a kolejny etap leczenia następuje po 7-14 dniach
–  kolejnym etapem jest usunięcie miazgi – przy pomocy niewielkich pilników nasi lekarze usuwają miazgę z kanałów zęba,
– przechodzimy do wypełnienie kanałów – kanały zostają wypełnione specjalną substancją, która z biegiem czasu ulega stwardnieniu,
– ostatnim etapem jest założenie podkładu i wypełnienia – po wypełnieniu kanałów ząb zaopatruje się podkładem, a następnie – wykonuje wypełnienie (plombę).