Botoks to inaczej toksyna botulinowa, do tej pory używany głównie do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ale ten trend się zmienia. Ta popularna substancja jest coraz częściej stosowana u pacjentów zmagających się z problemem migreny, nadpotliwością, z nadreaktywnym pęcherzem czy sztywnością mięśni lub u osób u których występuje bruksizm, tak zwane niekontrolowane zgrzytanie zębami. To ostatnie schorzenie wynikające z dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, niestety dotyka coraz więcej osób na całym świecie, zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Niestety, większość osób, których dolegliwość dotyczy nie jest tego świadoma, bo najczęściej do zaciskania zębów dochodzi w nocy, gdy śpimy. Musimy jednak pamiętać, że bruksizm może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia. Skutkami bruksizmru mogą być nie tylko zmiany położenia zębów, np. wychylanie, ścieranie, kruszenie i łamanie się zębów, ciągłe zaciskanie szczęk doprowadza do starcia koron zębowych, zęby są coraz krótsze, mogą mieć nawet kilka milimetrów, pojawiają się pęknięcia szkliwa i ubytki przyszyjkowe. Nieleczenie tego schorzenia może również doprowadzić do rozchwiania zębów lub nawet ich utraty.

Jeśli stwierdzimy u siebie bruksizm, to w pierwszej kolejności należy udać się na diagnostykę do dentysty. Lekarz sprawdzi skutki choroby u pacjenta i ustali terapię, która może polegać na leczeniu przyczynowym np. na wyrównaniu nieprawidłowego zgryzu na skutek m.in. wad zgryzu, braków zębowych, źle dopasowanych wypełnień czy krzywo wyrzynających się ósemek. Co ważne, coraz więcej badań potwierdza również, że stosowanie właśnie botoksu może skutecznie zahamować zgrzytanie zębami.

Toksyna botulinowa (botoks) podawana jest pacjentowi za pomocą cieniutkiej igły w kilka punktów, co blokuje przepływ impulsów nerwowych do mięśni żwaczy. Cała procedura trwa około 15 minut. Podanie botoksu w żwacze nie wymaga znieczulenia, w trakcie zabiegu odczuwalne jest tylko lekkie rozpieranie tkanek. Co ważne, efekt nie jest widoczny natychmiastowo, tylko po około 2-3 tygodniach, natomiast maksymalną różnicę zauważymy w okresie od 6 tygodni do 3 miesięcy. W ciągu 2 tygodni  po zabiegu żwacze rozluźniają się, a tym samym schodzą napięcie i ból. Obserwujemy również stopniowe zanikanie odruchu zgrzytania.

Efekty przeprowadzonego zabiegu utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, po czym stopniowo wraca przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Wtedy należy umówić się na zabieg przypominający.

Zabieg z zastosowaniem botoksu jest już dostępny w naszym Gabinecie Dentystycznym SANAVi. Serdecznie zachęcamy do umówienia się na wizytę kontrolną, a w trakcie spotkania opowiemy więcej o metodach leczenia tym preparatem.