Wizyta u dentysty to spore wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale i dla samego rodzica. Nie jest dobrze, gdy dziecko po raz pierwszy trafia do dentysty dopiero wtedy, gdy boli ząb. Wówczas może być za późno dla uratowania zęba, a dla dziecka oznacza to traumę.

Kiedy zatem najlepiej udać się do dentysty?

Im wcześniej tym lepiej. Powszechnie uważa się, że zębów mlecznych nie należy leczyć, bo i tak wypadną. Jest to bardzo mylne przekonanie. Próchnica to choroba infekcyjna, która może przenosić się wraz z bakteriami na zdrowe zęby. Konsekwencją tego może być zarażanie zębów stałych np. szóstek, które wyrzynają się między piątym a szóstym rokiem życia. A przedwczesna utrata zębów może spowodować wady zgryzu,. Pamiętajmy, że ich leczenie jest kosztowne i bolesne dla małego pacjenta.

Jak prawidłowo przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Najważniejsze, aby rodzice nie straszyli dziecka dentystą, ani konsekwencjami niemycia zębów. Najważniejsza jest rozsądna rozmowa z dzieckiem. Jeśli dziecko nie chce myć ząbków, warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego higiena jamy ustnej jest konieczna.

Jak często do dentysty?

Najlepiej odwiedzać dentystę co 3 miesiące. W naszym gabinecie Sanavi, oprócz rutynowej kontroli pod kątem próchnicy, sprawdza się czy ząbki prawidłowo rosną i czy nie dzieje się nic niepokojącego.

Musimy również pamiętać, że o ząbki mleczne trzeba dbać tak samo jak o ząbki stałe, ponieważ próchnicy ciężko się pozbyć, a wady zgryzu mogą mieć wpływ na prawidłowe wyżynanie się stałych ząbków.