Biały uśmiech to marzenie każdego z nas. Jednak, aby go uzyskać, nie wystarczy codziennie myć zęby, często trzeba skorzystać z pomocy gabinetu stomatologicznego.

Zęby ciemnieją z wielu przyczyn. Najczęściej zależy to od sposobu odżywiania się. Wiele barwników spożywczych jak np. kawa, herbata, coca-cola, wino czerwone itp., a także nikotyna lub niektóre antybiotyki (z grupy tetracyklin) powodują powstawanie osadów nazębnych i przebarwień.

Odpowiedzmy na pytanie, czy wybielanie niszczy szkliwo zębów?

Według zapewnień wielu specjalistów wybielanie jest bezpieczne i zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa zębów. Oczywiście pod warunkiem, że zabieg jest wykonywany prawidłowo i zgodnie z zaleceniami stomatologa (dotyczy to zwłaszcza wybielania przeprowadzanego w domu). Wybielanie nie osłabia struktury zębów ani nie zwiększa ich podatności na próchnicę. Jedyną wadę jaka można wskazać jeśli chodzi o metody wybielania zębów jest ewentualna nadwrażliwość zębów po samym zabiegu. W takim przypadku wystarczy zastosować pasty na nadwrażliwość.

Podczas prowadzenia zabiegu wybielania zębów, należy pamiętać, że koniecznym warunkiem jego rozpoczęcia jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i oczyszczenie obszarów objętych próchnicą.  To konieczność ze względu na zastosowanie w czasie zabiegu preparatów, które mogłyby wnikać do takich przestrzeni i podrażniać miazgę zęba.

Na rynku dostępny jest szereg preparatów wybielających zęby, od past i żeli z nakładkami począwszy, po nasączone substancjami wybielającymi paski. To wprawdzie bezpieczne i stosunkowo tanie metody, jednak w gruncie rzeczy nie przynoszące satysfakcjonujących efektów. W najlepszym wypadku usuwają kamień nazębny oraz naloty z kawy i papierosów, ale jednak nie rozjaśniają koloru zęba.

Pytanie, czy zęby powinniśmy wybielać na stałe czy na kilka lat? 

Decydującym czynnikiem mającym wpływ na to czy zęby rozjaśnia się trwale, czy tylko na kilka lat, jest ich stan. Jeżeli zęby nie są starte, a więc nie jest uszkodzona warstwa szkliwa, pacjent uzyska trwałe rozjaśnienie. Jeżeli jednak warstwa szkliwa jest starta, zęby również zostaną wybielone, lecz mogą mieć tendencję do ponownego przebarwiania się. W takim przypadku należy rozważyć dwie metody dalszego postępowania: zachować nakładki i przynajmniej raz na pół roku ponawiać wybielanie lub po wybielaniu skorygować kształt zębów i odbudować utracone szkliwo za pomocą licówek pełnoceramicznych.

Jaką zatem metodę wybielania zębów wybrać?

Istnieją trzy sposoby wybielania zębów:

1) profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą,
2) wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie
3) ogólnie dostępne pasty i paski wybielające.

We wszystkich trzech sposobach wykorzystywana jest ta sama substancja czynna – nadtlenek wodoru. Różnica polega na stopniu stężenia substancji czynnej oraz na różnym czasie aplikacji.

Wybór odpowiedniej metody najlepiej skonsultować z lekarzem w gabinecie dentystyczny.

Jak utrzymać biały uśmiech po zabiegu wybielania zębów?

Utrzymanie się efektu wybielania zębów zależy przede wszystkim od trybu życia, a najbardziej od diety. Poza tym dla utrzymania efektu wybielanie zębów należy powtarzać lub wykonywać wybielanie przypominające. Ważne jest stosowanie pasty podtrzymującej efekt oraz prawidłowo wykonywane zabiegi higienizacyjne w domu.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Decydując się na wybielanie zębów warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

– ze względu na stabilizację koloru, efekty wybielania są w pełni widoczne dopiero po dwóch tygodniach po zabiegu wybielania.
– przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i okres karmienia piersią, gdyż nie przeprowadzono badań co do wpływu preparatów na płód. Nie należy też wybielać zębów u dzieci poniżej 14 roku życia, a także u osób z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice.

Jakie są korzyści wynikające z wybielania zębów?

Oprócz poprawienia estetyki i samopoczucia, wybielanie zębów wiąże się ze stałym nadzorem lekarza stomatologa. Po wybielaniu zębów stosuje się preparaty zwiększające mineralizację szkliwa, co w wyraźny sposób może poprawić kondycję zębów.

Podsumowując, wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. Niemal każdy kto zdecyduje się na zabieg wybielania zębów zobaczy od umiarkowanej do znaczącej zmiany koloru. Niemniej jednak, wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga konserwacji lub „odświeżenia” dla utrzymania długotrwałego efektu.

Wybielanie zębów w gabinecie SANAVI to zastosowanie najwyższej jakości preparatów i technologii.