Wizyta dla dziecka u dentysty jest mocno stresująca, bo często kojarzy się z bólem. To normalne, że dziecko się boi. Rolą rodziców natomiast, jest odpowiednie przygotowanie dziecka do takiej wizyty, tak, aby przebiegła ona w miłej atmosferze.

Co zatem należy zrobić?

– przede wszystkim należy nastawić dziecko pozytywnie do wizyty u dentysty. Koniecznie unikajmy jakichkolwiek skojarzeń z bólem, wyrywaniem zębów itp., bo prowadzi to do trwałego urazu u dziecka i zniechęcenia do dentystów. Zamiast tego, opowiedzmy dziecku, że dentysta policzy mu ząbki, sprawdzi czy są zdrowe, jaki mają kolor itp. Taka komunikacja jest bardzo ważna przed pierwszą i kolejną wizytą.

– zadbajmy o to, aby pierwsza wizyta dziecka u dentysty była przeprowadzona stosunkowo wcześnie, najlepiej kiedy dziecko ma 2 lub 3 latka. Taka wizyta ma być zwykłym przeglądem, miłym pierwszym spotkaniem ze specjalistą, która nie wiąże się z żadnym bólem. Takie dzieci, kiedy dorosną, nie będą bały się wizyty u dentysty, będą wobec niego również bardziej ufne.

– warto dziecko nastawić pozytywnie na zasadzie niespodzianki, że po wizycie czeka go coś miłego. Niech to będzie na przykład wspólny wypad na plac zabaw. Same gabinety dentystyczne nagradzają małych pacjentów za odwagę, naklejkami lub dyplomami, to dodatkowo podnosi u nich ufność.

– wybierzmy się na wizytę adaptacyjną z dzieckiem do gabinetu. Wizyta adaptacyjna to nic innego jak zwykła zabawa u dentysty. Dzieci poznają gabinet, mogą uczestniczyć w zabawach, nauczyć się szczotkować zęby lub usiąść na fotelu bez wykonywania żadnego zabiegu.

Tak niewiele, a jak wiele może zmienić w nastawieniu dziecka do dentysty 🙂

Pamiętajmy o tym, aby poświęcić ten czas naszym pociechom, bo takie postępowanie potem procentuje zdrowym uśmiechem.