Codzienne mycie zębów usuwa bakterie z ich powierzchni, co zapobiega powstawaniu próchnicy i pozwala utrzymać dziąsła w zdrowej kondycji. Aby mieć zdrowe zęby nie wystarczy jednak tylko myć je dwa razy dziennie. Trzeba zadbać również o inne elementy codziennej pielęgnacji. Poznajcie kilka prostych zasad.

1. Myj zęby dwa razy dziennie, najlepiej po posiłku, przez około 2 minuty. Codzienne mycie zębów usuwa bowiem bakterie z ich powierzchni. Czyść wewnętrzne, zewnętrzne i zgryzowe powierzchnie, upewniając się, że szczotkujesz zęby przy linii dziąseł.

2. Dbaj o odpowiednią szczoteczkę do zębów, regularnie ją wymieniając, przynajmniej co 3 miesiące. Wybierz szczoteczkę z miękkimi lub bardzo miękkimi włóknami, co pomoże w delikatnym czyszczeniu. Stożkowa główka szczoteczki pomaga w dotarciu do tylnych zębów.

3. Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni względem dziąseł. Szczotkuj zęby używając małych ruchów i delikatnego ucisku. Zwracaj uwagę na wyczyszczenie wszystkich powierzchni zębów.

4. Czyść przestrzenie między zębowe raz na dzień, najlepiej wieczorem, używając np. nitki dentystycznej.

5. Unikaj podjadania i pij wodę, gdy jesteś spragniony. Dbaj o to, żeby po umyciu zębów przez około dwie godziny nic nie jeść i nie pić. To pomaga w uzyskaniu optymalnego efektu działania fluoru przeciw próchnicy.

6. Dbaj o dziąsła, sprawdzaj ich kondycję. Zdrowe dziąsła są jasnoróżowe, mają lekko chropowatą powierzchnię i ściśle przylegają do każdego zęba. Podczas szczotkowania zębów lub ich nitkowania, nie powinny się pojawiać żadne krwawienia.

7. Regularnie odwiedzają swojego dentystę. To bardzo ważne, nawet wizyta kontrola pomaga zapobiec zniszczeniu lub uszkodzeniu zęba. Odwiedzaj swojego dentystę raz na 3 miesiące.