Odpowiedz na to pytanie wydaje się oczywista, jednakże nie zawsze tak jest. Zdarzają się Pacjenci, którzy uważają, że gdy umyją zęby co drugi dzień, to im to wystarcza. Nie jest to jednak prawda, bo za dwa, trzy dni odłoży się tyle płytki nazębnej, że z tego skutecznie zrobi się kamień, który mineralizuje się i powoduje, że nie jesteśmy już wstanie skutecznie umyć naszych zębów.

Przyglądnijmy się jak to wygląda w krajach skandynawskich – zaledwie 20% społeczeństwa ma próchnicę, a w Polsce jest to nawet 90%. Dane są zastraszające!

Jak często zatem myć zęby?

Zęby powinniśmy myć dwa razy dziennie: rano i wieczorem. To wystarcza dla zachowania zdrowia zębów! Za każdym razem po ok. 2 minuty. Nie trzeba myć zębów po każdym posiłku, czasem wystarczy przepłukać je zwykłym roztworem antyseptycznym, żeby usunąć stałe produkty powodujące próchnicę. Prawidłowo jest myć zęby rano i wieczorem po posiłku, pamiętając, że nawet zjedzenie banana oznacza dla naszych zębów dużą dawkę kwasów i cukrów i traktowane jest jako „posiłek”. Takie postępowanie zapewni nam prawidłowy stan jamy ustnej i pH, co przełoży się na prawidłowe funkcjonowanie zębów.

Ponadto powinniśmy pamiętać o co najmniej dwóch wizytach kontrolnych w Gabinecie Stomatologicznym.

Kilka prostych zasad i zęby pozostaną zdrowe na długie lata!

Dentysta Myślenice