Z danych statystycznych wynika, że nawet 4 mln Polaków nie myje zębów lub robią to bardzo rzadko, niechętnie też chodzimy na wizyty do dentysty, a to stanowić może poważny problem. Nie chodzi tylko o fakt, że będziemy mieli niezdrowe zęby, ale również o to, jaki wpływ chore zęby i jama ustna ma na nasz cały organizm.

Niestety, ale z chorobami dziąseł, przyzębia, próchnicy, a także wadami zgryzu i utratą zębów wiążą się ogólnozdrowotne konsekwencje. Kłopoty z jamą ustną i toczące się w niej choroby mogą zwiększać ryzyko innych schorzeń w naszym organizmie. Takie choroby jak próchnica, schorzenia dziąseł i przyzębia, a także wady zgryzu, zwiększają możliwość występowania dolegliwości całego organizmu, a przede wszystkim chorób układu krążenia i układu oddechowego. Dbałość o higienę jamy ustnej oraz eliminowanie nieprawidłowości w jej rozwoju, ma zatem kluczowe znaczenie w utrzymaniu prawidłowej kondycji naszego ciała.

Związek problemów kardiologicznych z uzębieniem został już dawno potwierdzony w wielu badaniach, a najczęściej występującym schorzeniem jest zwiększone ryzyko choroby wieńcowej i zawału związane z przenikaniem bakterii z zainfekowanych zębów do krwioobiegu.

Próchnica zębów to jedno ze schorzeń które ma duży wpływ na zdrowie naszego organizmu i stosunkowo często powstaje w naszej jamie ustnej. Bardzo ważne jest jej regularne usuwanie. Jeśli nie będziemy tego robić, bakterie z zawartych w resztkach pokarmów cukrów, będą produkować kwasy, które uszkadzają zęby, powodując powstawanie ubytków. Nieleczona próchnica skutkuje nie tylko utratą zębów, ale w łatwy sposób może przemieścić się do pozostałej części naszego organizmu powodując miedzy innymi infekcje dolnych dróg oddechowych.

Nieleczona próchnica może również wywoływać ostre zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Jeśli w skutek tego schorzenia powstanie ropień, jedno z poważniejszych powikłań próchnicy, to nieleczony, może wywołać poważne powikłania, takie jak zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych czy zakrzepowego zapalenia naczyń.

Wady zgryzu mają także wpływ na zdrowie naszego organizmu, a jedną z głównych przyczyn ich rozwoju jest oddychanie przez usta i nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka w okresie dzieciństwa. Jeśli dotyka nas taka wada, możemy mieć problem częściową blokadą dróg oddechowych, a to z kolei wiąże się z chrapaniem i bezdechami sennymi, które mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia. Niezwykle istotne jest zatem, aby dbać o prawidłowy rozwój zgryzu u dzieci, a jeśli dotknęła nas ta wada, rozważyć zastosowanie aparatu nazębnego.

Brak uzębienia również negatywnie wpływa na nasz organizm. Nasze zęby mają duże znaczenie dla sposobu odżywiania – ich funkcją jest bowiem gryzienie i żucie oraz rozdrabnianie pokarmów. Wykonywane nieprawidłowo ze względu na brak uzębienia, może odbić się na funkcjonowaniu układu trawiennego, bowiem duże kawałki pożywienia trudniej się trawi. Przez to mogą pojawić się bóle żołądka i jelit lub problemy z wypróżnianiem.

Pamiętajmy, że nie wiele potrzeba, aby utrzymać naszą jamę ustną i zęby w dobrej kondycji – wystarczy regularne i prawidłowe mycie zębów oraz systematyczne wizytach u dentysty. To pozwoli nam zapobiec wielu poważnym chorobom.