Recesja dziąseł to nic innego, jak odsłonięcie powierzchni korzenia w wyniku obsuwania się brzegu dziąsła, a najczęściej objęte są nią kły i siekacze.

Niestety powoduje ona wiele różnych dolegliwości i ma wpływ na kondycję naszego organizmu: 

  • zwiększa nadwrażliwość zębów na zimne i ciepłe pokarmy oraz napoje
  • zwiększa dolegliwości bólowe na pokarmy kwaśne i słodkie
  • zwiększa wrażliwość na bodźce mechaniczne np. na dotknięcie dziąsła
  • zwiększa znacząco podatności zębów na próchnicę
  • powoduje pojawienie się problemów z odpowiednią higieną jamy ustnej
  • powoduje problemy z leczeniem zachowawczym lub protetycznym
  • w skrajnych przypadkach może prowadzić do stanu zapalnego miazgi i konieczność przeprowadzenia leczenia endodontycznego

Pamiętajmy, że w większości przypadków można przeciwdziałać recesji dziąseł, znając powody negatywnych zmian. Warto, bo recesja jest nie do cofnięcia.

Jak zatem zapobiegać recesji dziąseł?

Po pierwsze – odpowiednia higiena

Zarówno nieodpowiednie podejście do higieny jamy ustnej, jak i nadgorliwość w szczotkowaniu zębów mogą przysporzyć problemów z dziąsłami. Powinniśmy regularnie szczotkować zęby, myć je ruchami okrężnymi oraz obrotowo-wymiatającymi, przy użyciu szczoteczek z miękkim lub bardzo miękkim włosiem.

Po drugie – regularne wizyty u dentysty

Musimy być systematyczni w wizytach u naszego dentysty, sami często nie wiemy jakie zmiany zachodzą w naszej jamie ustnej i kiedy jest już moment na konieczną interwencję specjalisty.

Po trzecie – systematyczne usuwanie kamienia nazębnego

Na naszych zębach osadza się kamień i płytka nazębna, które są pożywką dla chorobotwórczych bakterii, a to z kolei może mieć wpływ na wystąpienie recesji dziąseł. Dlatego systematyczne usuwanie kamienia nazębnego chroni nas przed tym schorzeniem.